Úvodní stránka » Obecní úřad » Informace obecního úřadu

Jak zastavit úroky u exekuce?

27.03.2019, 16:28
| Sociální a právní pomoc pro občany
K tomu, abyste zastavili úroky u exekuce vám stačí opravdu málo. Dle občanského zákoníku má každý právo si určit na jaký dluh, či na jakou část dluhu bude zaúčtována jeho platba, nebo splátka. Pokud však toto vaše právo nevyslovíte, pak je zcela na věřiteli, nebo na exekutorovi, na jaký dluh, nebo část dluhu vaši platbu použije. Abyste si toto právo zajistili, je třeba do poznámky ke každé platbě napsat zprávu pro příjemce v tomto znění: „platbu zaúčtovat na jistinu“. Možnost napsat zprávu pro příjemce máte u všech způsobů platby, jak při převodu z účtu, vkladu na účet, nebo při platbě složenkou. V takovém případě pak musí věřitel, či exekutor zaúčtovat platbu na jistinu.
 
V případě, kdy vznikne exekuce pro malou částku, ze které jsou počítány v mnoha případech velké úroky, či penále, máte jedinečnou možnost, jak si zajistit, aby úroky, nebo penále dále nerostly. Počítají se z nezaplacené jistiny. To znamená, že v okamžiku, kdy je zaplacena jistina, již není možné dále počítat úroky z prodlení, nebo penále. Zbývající dluh se pak již nezvyšuje a zůstává stejný (mimo náklady exekutora, které se můžou v průběhu exekučního řízení zvýšit).
 
 
                                                                                              Božena Haindlová, DiS.
                                                                                              KSK centrum o.p.s., Karlovy Vary
 

skrýt komentáře

Komentáře k článku:

Odpověď
Autor: Obec Lomnice, 11.02.2021, 8:56
Dobrý den, žádáme vás, abyste se se svým dotazem obrátil/a přímo na p. Boženu Haindlovou, DiS., a to prostřednictvím telefonu č.: 608 742 209, nebo e-mailu: b.haindlova@kskcentrum.cz.

Dotaz
Autor: Stana, 08.02.2021, 16:33
Dobrý den, známý má 5 exekucí, strhává se mu nějaká částka z platu, ale chci se zeptat co je s ostatními exekucemi zda stojí nebo stoupají dluhy?? Děkuji

exekuce
Autor: Lauer Marek, 13.01.2021, 9:30
dobry den..chci se zeptat na muj pripad..mam nepredostni exekuci za neplaceni pujicky od ceske sporitelny...pujicka byla brana s moji expritelkyni,takze jsme byly v zadosti o pujicku zapsani oba..po rozchodu jsem se odstehoval a po nejakem case mi prisel rozsudek o exekuci za neplaceni a rozhodlo se,ze celou jistinu cca 90tis musim zaplatit pouze ja. plus exekutora a uroky z prodleni,kde cela castka cinila 480tisic kc...nyni mi zbyva zaplatit cca 150tis kc..tak bych se chtel zeptat,jestli by neslo ukoncit tuto exekuci drive..dekuji

Vložení nového komentáře

Komentáře vyjadřují stanovisko přispěvatelů, je však zakázáno vkládat komentáře, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo právními předpisy. Je rovněž zakázáno vkládat komentáře, které mají formu komerční reklamy. Komentáře, které jsou v rozporu s uvedenými zásadami, budou smazány.