Tisková zpráva Krajského úřadu Karlovarského kraje

V Karlovarském kraji se otevírá Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU)
Karlovy Vary (1. 3. 2022) Karlovarský kraj otevírá v karlovarské KV Areně (v bývalém očkovacím centru) Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Zkušební provoz zahájí centrum 1. března 2022 od 17:00 hodin, po otestování systémů a procesů plynule přejde do ostrého provozu. Přijímat bude uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny, kteří se zde zaregistrují, získají umístěnku pro ubytování v regionu, zdravotní pojištění a vyřídí žádosti o příslušné dávky ze sociálního systému. Na chodu centra se budou podílet zástupci Policie ČR, Odbor azylové a migrační politiky MV ČR, Úřadu práce, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, Karlovarská krajská nemocnice a dobrovolníci (tlumočníci, sociální pracovníci apod.). KACPU bude připraveno zprostředkovat psychologickou první pomoc, zdravotnické ošetření, ale také duchovní podporu a transporty do přidělených ubytovacích kapacit.

Díky otevření centra příchozí vyřídí všechny potřebné vstupní procedury na jednom místě. „Krajské asistenční centrum se stane klíčovým uzlem, kam by všichni občané Ukrajiny prchající před válkou měli být v našem regionu nasměrováni. V centru budou moci po dlouhé cestě v klidu vyřešit základní potřeby, tedy se zaregistrovat a získat speciální status, aby mohli čerpat dávky hmotné nouze. Bude jim přiděleno ubytování se stravováním a vyřízeno zdravotní pojištění. Koordinátorem centra bude Hasičský záchranný sbor, na jehož bedrech je zajištění postupného plynulého průchodu přijíždějících uprchlíků. Podobná centra vznikají z rozhodnutí ministerstva vnitra ve všech krajích a budou řízena z národní úrovně,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Detaily provozu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině popsal náměstek ředitele HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf: „Centrum bude fungovat 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Vytvoříme pro uprchlíky takové prostředí, kterému budou rozumět, tedy s označením v ukrajinském jazyce a s tlumočením. Na konci celého procesu by měl být nově příchozí uprchlík zaregistrován, s nárokem na dávky v hmotné nouzi, s vyřešeným ubytováním a zdravotním pojištěním. Před centrem na parkovišti u KV Areny vybudujeme stanové městečko, aby přijíždějící mohli vyčkat ve vytopeném stanu, najíst se, počítáme se zajištěním základní psychologické pomoci, případně i služeb pro hendikepované občany. Zajistit provoz centra bude velmi náročné, pro jeho obsluhu budeme potřebovat 25 – 30 lidí na jednu směnu.  Velmi oceňuji ochotu a nasazení všech subjektů, kteří se na vybudování centra podílejí. Věci se vyvíjí velmi překotně a všichni dělají maximum, aby občané Ukrajiny dostali maximální servis a mohli se na konci náročného procesu registrací ocitnout v klidu s pocitem zajištění a bezpečí.“

Na místě budou policisté z odboru cizinecké policie, kteří zaregistrují nově příchozí občany Ukrajiny k pobytu na území Karlovarského kraje. „Přítomni budou také policejní krizoví interventi, kteří se zaměří na akutní řešení problémů těchto osob v jejich obtížné životní situaci. Pro ostatní cizince, mimo občany Ukrajiny, budou nadále ve standardní činnosti sloužit oddělení pobytových agend cizinecké policie v Karlových Varech a v Sokolově v daných úředních hodinách,“ uvedl krajský policejní ředitel Petr Macháček.

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje rovněž uvádí do provozu informační linku pro občany Karlovarského kraje, kteří hledají informace o tom, jak mohou materiálně i finančně pomoci, kde mají nabídnout ubytování a další údaje. Telefonní číslo linky je: 950 380 180 a volat bude možné v pracovní dny od 9:00 do 18:00 hodin. Kontakt pro veřejnost do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině: 724 139 770 a 723 640 133.

V souvislosti se zahájením činnosti centra pro uprchlíky se také v rámci KV Areny přesunulo očkovací centrum, a to do prostor bývalé ordinace sportovního lékaře, kde začne působit od středy 2. března 2022.

Kontakt:
Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí, Krajský úřad Karlovarského kraje, tel.: +420 354 222 130 mobil: +420 736 650 308, e-mail: jana.pavlikova@kr-karlovarsky.cz, www.kr-karlovarsky.cz

Por. Ing. Martin Kasal, DiS, tiskový mluvčí, HZS Karlovarského kraje, tel.:  +420 950 370 389, mobil: +420 725 103 389