Obecní úřad

Informace obecního úřadu


"Bossing" Proč se děje a jak se mu bránit?

Bossing: Proč se děje a jak se mu bránit?
Psychický teror s prvky šikanování ze strany často i inteligentních a vysoce postavených lidí není v dnešním pracovním světě ničím neobvyklým. Obětí se přitom můžete stát i vy. Nezáleží na tom, zda v práci začínáte nebo máte ve firmě vysoké postavení. Stačí se od ostatních kolegů trochu odlišovat.
Co je bossing, proč vzniká
Jak už název napovídá, bossing je šikana ze strany vedoucího nebo zaměstnavatele. Bossing je většinou spojován s poruchou osobnosti agresora. Odborníci se s ním nejčastěji setkávají v těchto třech případech:
  • Žárlivost na to, že je podřízený lepší.
  • Agresorovi se nedaří, vinu za neúspěch chce přenést na někoho jiného.
  • Snaha donutit zaměstnance k rozvázání pracovního poměru dohodou nebo k výpovědi.
 Jak se proti bossingu bránit
Obrana proti bossingu je obtížná. Protože jde o šikanu ze strany vedoucího nebo zaměstnavatele, málokdy se dá situace řešit jinak než právní cestou. Při osobní konfrontaci se obvykle za oběť ze strachu nikdo z kolegů nepostaví a celá situace je pak ještě horší.
  Abyste se mohli účinně bránit, musíte mít k dispozici důkazy – například výpovědi svědků, kolegů nebo alespoň soupis situací či urážek, které by se daly proti nadřízenému či zaměstnavateli použít, pokud žádný z kolegů nebude ochoten podat svědeckou výpověď. Jako důkaz poslouží i e-mailová komunikace či interní nařízení adresovaná zaměstnanci za účelem plnění nesmyslných nebo ponižujících úkolů.
Šikanovaný zaměstnanec může dále informovat inspektorát práce, který se jeho podnětem musí zabývat a případně pracoviště zkontrolovat. Pokud při kontrole zjistí, že vedoucí nebo zaměstnavatel šikanuje, hrozí zaměstnavateli pokuta. Další možností obrany je podání žaloby na ochranu osobnosti dle občanského zákoníku.
Důsledky bossingu
Dlouhodobá práce pod takto nepříjemným vedením často vede k psychický i zdravotním problémům. Šikanovaní zaměstnanci trpí poruchami soustředění, strachem a ztrátou sebejistoty. K těmto potížím se běžně připojuje bolest hlavy, problémy se spánkem, únava, deprese a žaludeční či trávící problémy.
  
Božena Haindlová, DiS. 
KSK centrum o.p.s. Karlovy Vary